W jaki sposób odzyskać nadwyżkę VAT
Terminy | Aby nie czekać na przelew ze zwrotem podatku 60 dni od złożenia deklaracji, przedsiębiorca musi opłacić wszystkie faktury, z których dokonał odliczenia.
Rafał Koc
Podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym (tj. miesiącu lub kwartale) w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, ma prawo zdecydować, co zrobić z powstałą nadwyżką VAT. Przedsiębiorca ma do wyboru trzy możliwości:
1) może dokonać przeniesienia tej kwoty na następny okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał),
2) zażądać zwrotu całej kwoty na rachunek bankowy,
3) zażądać zwrotu tylko części kwoty z urzędu skarbowego, a pozostałą zaliczyć do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
Po dokonaniu wyboru (jednej z trzech powyższych opcji) powstałą nadpłatę VAT do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub do zwrotu wykazuje się odpowiednio w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.
W przypadku wystąpienia o zwrot VAT obowiązują ustawowe terminy:
- 60 dni,
- 25 dni,
- 180 dni.
WARIANT 1.
Podstawowy termin zwrotu VAT: 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7/VAT-7K (art. 86 ust. 2 ustawy VAT)
W tym przypadku istotne jest, aby podatnik dokonał w danym okresie rozliczeniowym sprzedaży opodatkowanej. Nie ma natomiast znaczenia, jakiego rodzaju zakupy towarów czy też usług i z jakimi stawkami VAT rozliczył w deklaracji. Termin ten dotyczy również tych podatników, którzy dokonują dostawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta