Obszerne sformułowanie pytań nie wyklucza wydania interpretacji
Obowiązkiem organu jest udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Jeżeli podatnik zbyt szeroko wskazał możliwości związane z planowanym zdarzeniem przyszłym, to fiskus powinien wezwać go do uzupełnienia wniosku o wyjaśnienie przepisów.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 4 września 2013 r. (I SA/Łd 715/13).
Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego, obejmującego przekazanie bądź inwestowanie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej (SKA). Zapytał o moment powstania obowiązku podatkowego, o wpłatę zaliczek na PIT oraz czy przychód nastąpi po stronie akcjonariusza, czy po stronie SKA. Organ odmówił wydania interpretacji na podstawie art. 14h w związku z art. 165 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), uznając, że pytania podatnika są zbyt obszerne. W ocenie organu, ogólnikowość zdarzeń przyszłych oraz liczba pytań zawartych we wniosku nie ma na celu zapewnienia podatnikowi ochrony, a jedynie uzyskania poglądu organu na temat opodatkowania akcjonariuszy SKA. Jego zdaniem, stopień ogólnikowości pytań wyklucza realną możliwość posłużenia się tak wydaną interpretacją. Podatnik nie zgodził się jednak ze stanowiskiem organu, wskazując, że zgodnie z art. 14b...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta