Sposób na ograniczenie ryzyka
ROZLICZENIA | Firmy decydują się na stosowanie rachunkowości zabezpieczeń w celu ograniczenia nieprzewidywalnych wahań wyniku finansowego, między innymi na skutek przeszacowań instrumentów finansowych.
Beata Dzierżanowska
O zabezpieczeniach z punktu widzenia gospodarczego można mówić wtedy, gdy zmiany wartości jednego z posiadanych przez spółkę składników aktywów lub zobowiązań narażonych na ryzyko finansowe (na przykład zobowiązań w euro) są kompensowane przez zmiany wartości innego posiadanego przez spółkę składnika (na przykład należności w euro). Wartość należności i zobowiązań wyrażonych w tej samej walucie będzie się zmieniała proporcjonalnie, ale w odwrotny sposób, w razie zmiany kursu walutowego EUR/PLN. W związku z tym można uznać, że te składniki (pozycje) w naturalny sposób zabezpieczają się.
Rachunkowość zabezpieczeń pozwala zatem jednostce na ujęcie w tym samym momencie skutków finansowych różnych pozycji/transakcji, które uznaje za ekonomicznie powiązane lub których zmiany wartości uznaje za wzajemnie powiązane (skorelowane). Stosowanie rachunkowości zabezpieczeń przez jednostkę jest dobrowolne – nie jest wymogiem narzuconym przez przepisy o rachunkowości. Jeżeli podmiot nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, to ujmuje pozycje i transakcje zgodnie z określonymi zasadami przewidzianymi przez przepisy prawa bilansowego. Jednostki wybierają rachunkowość zabezpieczeń w celu ograniczenia fluktuacji wyniku między innymi na skutek przeszacowań instrumentów finansowych. Jest to głównym celem rachunkowości zabezpieczeń....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta