Brak wyodrębnienia nie zmodyfikuje przepisów
Wyłączenie z opodatkowania CIT nie obejmuje przychodów będących ekwiwalentem wartości odsetek od zbywanej wierzytelności z tytułu kredytu albo pożyczki.
We wniosku o interpretację bank wyjaśnił, że udziela klientom oprocentowanych kredytów i pożyczek. Część dłużników nie wywiązuje się z wynikających z umowy zobowiązań. W szczególności przestają oni spłacać raty kredytu w ustalonych terminach. W konsekwencji bank ponosi ekonomiczną stratę w związku z brakiem zwrotu udzielonych kredytów (pożyczek). W celu zminimalizowania takich strat zamierza zbyć własne, niespłacone w terminach wierzytelności, na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego. Podstawą operacji będzie umowa przelewu wierzytelności.
Wnioskodawca zapytał o skutki takiej transakcji w CIT: czy wyłączeniem z opodatkowania może objąć także kwoty związane z odsetkami.
Fiskus odpowiedział, że nie. Zauważył, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 15 lit. c ustawy o CIT, w bankach do przychodów nie zalicza się kwot ze zbycia m.in. funduszowi sekurytyzacyjnemu wierzytelności z tytułu kredytów (pożyczek) – do wysokości niespłaconej ich części. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do przychodów ze zbycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta