Czy koncesje przechodzą ze wspólników na nowo powstałą spółkę
Z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego spółka cywilna staje się spółką jawną. Przysługują jej wszystkie prawa i obowiązki stanowiące wspólny majątek uczestników dotychczasowego podmiotu.
Na podstawie art. 551 § 2 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), spółka cywilna może być przekształcona w każdą spółkę handlową z wyjątkiem spółki jawnej.
Natomiast przepisem, który umożliwia przekształcenie s.c. w s.j. jest art. 26 § 4 k.s.h. Do takiego przekształcenia stosujemy przepisy k.s.h. dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową. Za przekształceniem s.c. w s.j. muszą wypowiedzieć się wszyscy wspólnicy. Do dokumentów przekształceniowych należy dołączyć zarówno umowę s.c., jak i powoływanej s.j. (uchwała SN z 12 marca 2003 r. III CZP 96/02).
Sukcesja uniwersalna
Z przepisu art. 26 §5 k.s.h. wynika, że przekształcenie s.c. w s.j. jest objęte sukcesją uniwersalną. Oznacza to m.in., że:
- spółka jawna pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji, ulg przyznanych spółce cywilnej przed jej przekształceniem (chyba że ustawa lub właściwa decyzja – stanowią inaczej);
- wspólnicy s.c. uczestniczący w przekształceniu stają się wspólnikami spółki przekształconej.
Z dniem 1 stycznia 2001 r. spółka cywilna utraciła przymiot przedsiębiorcy. Za przedsiębiorców uznaje się teraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta