Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca drży przed wieloma stróżami prawa

27 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek

Choć zwykle inspektor pracy samodzielnie wizytuje zakład, czasami korzysta z pomocy wyspecjalizowanych pracowników urzędu lub nawet służb zewnętrznych.

Agata Lankamer-Prasołek

Taka asysta może liczyć nawet kilkadziesiąt osób z różnych instytucji. Te z racji zakresu swojego działania są zainteresowane tematyką kontroli prowadzanej przez inspektora.

Przychodzi sam...

Co do zasady czynności kontrolne przeprowadzają inspektorzy pracy, którzy działają we właściwości terytorialnej poszczególnych okręgowych inspektoratów pracy (art. 22 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 404 ze zm., dalej ustawa o PIP). W drodze wyjątku główny inspektor pracy może wyznaczyć inspektora do wykonania określonych czynności kontrolnych i stosowania środków prawnych na obszarze działania innego okręgowego inspektoratu, a także poza Polską, gdzie stosunek pracy podlega przepisom naszego prawa pracy.

Przykład

Inspektorowi pracy wolno zbadać warunki pracy członków załóg polskich statków powietrznych, morskich czy pracowników zatrudnionych w polskich przedstawicielstwach, misjach lub innych placówkach dyplomatycznych za granicą. A to dlatego, że w każdym z tych przypadków do zatrudnionych tam osób stosuje się polskie prawo pracy.

...lub z kolegą po fachu

Jeśli jednak zakład ma przejść kompleksową kontrolę, sprawdzającą zarówno stan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9724

Wydanie: 9724

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament