Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie należy osłabiać silnych

27 grudnia 2013 | Ekonomia
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

Jean Lemierre | Polska umie wykorzystywać zewnętrzny kapitał – ocenia były szef EBOiR.

Rz: Gdy stał pan na czele EBOiR, mówiło się o potrzebie wycofania się tej instytucji z krajów naszego regionu. Ostatecznie jednak przestała ona inwestować tylko w Czechach, w Polsce nadal jest obecna. Czy to oznacza, że Polska jest wciąż gospodarką niedojrzałą?

Jean Lemierre: Gdy byłem w EBOiR, rzeczywiście rozmawialiśmy o „dojrzewaniu" krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale przede wszystkim w kontekście Czech. Nie przypominam sobie natomiast, żebyśmy mieli plany wycofania się z Polski. Jednym z powodów było to, że Polska bardzo efektywnie wykorzystywała zewnętrzne  finansowanie, traktowała to jako ważny element strategii rozwoju. Dziś także jest w czołówce, jeśli chodzi o skuteczne korzystanie z funduszy UE. Niemniej, kiedy EBOiR podejmie decyzję o zaprzestaniu angażowania się w polskie projekty, będzie to pozytywny sygnał dotyczący polskiego rynku kapitałowego.

Od 2004 r. dostawaliśmy z UE średnio równowartość 2 proc. PKB. Czy ten napływ kapitału, bez którego zapewne nie udałoby się utrzymać wzrostu w czasie kryzysu, nie przykrył problemów polskiej gospodarki?

Polska nie jest jedynym krajem, który otrzymuje unijne fundusze....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9724

Wydanie: 9724

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament