Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z VAT przy leasingu motocykla

27 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski

Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia daniny przy nabyciu i najmie jednośladu. Jest ono jednak ograniczone. Potrącić można 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł.

Świadczę usługi doradztwa informatycznego dla polskich odbiorców (miejscem świadczenia usług jest siedziba nabywców). Usługi podlegają opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej. Planuję podpisać umowę leasingu operacyjnego dotyczącą motocykla. Motocykl będzie wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej (dojazdy do miejsca wykonywania usług). Czy przysługuje mi prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT, czy też z ograniczeniem 60 proc. kwoty podatku naliczonego (6000 zł)? Czy umowa podlega rejestracji w urzędzie skarbowym? – pyta czytelnik.

Zgodnie z ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są związane z działalnością opodatkowaną VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ma pan zatem prawo do odliczenia VAT. Jest ono jednak ograniczone do 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł.

Trzy warunki

Prawo do odliczenia VAT przysługuje w razie spełnienia łącznie trzech przesłanek:

- towar lub usługa jest nabywana przez podatnika VAT,

- nabycie jest związane z działalnością opodatkowaną VAT,

- podatnik z tytułu zakupu posiada fakturę VAT dokumentującą transakcję oraz określającą kwotę podatku.

Ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia VAT od spełnienia przez podatnika innych warunków. Jednak w odniesieniu do niektórych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9724

Wydanie: 9724

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament