Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny będą rosnąć wolniej niż płace

27 grudnia 2013 | Ekonomia
Wzrost płac będzie w 2014 roku  na odczuwalnym poziomie
źródło: Rzeczpospolita
Wzrost płac będzie w 2014 roku na odczuwalnym poziomie

gospodarka | Nowy Rok jak zawsze zacznie się od podwyżek cen. W 2014 r. inflacja nadal jednak pozostanie niska, za to odczuwalnie mogą wzrosnąć wynagrodzenia.

Anna cieślak-wróblewska

Od 1 stycznia zdrożeje gaz ziemny – średnio taryfy będą wyższe o 1,5 proc. Przełoży się to oczywiście na wysokość rachunków za gaz – ci, którzy wykorzystują go tylko do kuchenek, zapłacą więcej o blisko 1,08 zł miesięcznie. Ci, którzy podgrzewają gazem wodę – o 3,64 zł więcej, a wykorzystujący go do ogrzewania mieszkań – o 19,75 zł więcej.

Droższa w przyszłym roku będzie także dystrybucja energii elektrycznej. Ale sama energia stanieje, w sumie więc nasze rachunki za prąd będą średnio o 2,5 proc. niższe.

Według szacunków Marcina Mrowca, głównego ekonomisty Banku Pekao, w sumie jednak za użytkowanie mieszkań (czynsze, woda, ciepło) i nośniki energii zapłacimy o 4 proc. więcej niż w tym roku.

Od stycznia podrożeją też wódka i papierosy, bo rząd podwyższył podatki – akcyzę na spirytus o 15 proc., a na papierosy o 5 proc.

Za to na stacjach benzynowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9724

Wydanie: 9724

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament