Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucje pracownicze i śmieciowe

27 grudnia 2013 | Prawo | Mateusz Rzemek Katarzyna Borowska

Nowe regulacje dotyczą m.in. odpadów, urlopów rodzicielskich, elastycznego czasu pracy, egzekucji.

Duże zmiany dotknęły w tym roku pracodawców i pracowników. Ogromne emocje budził dodatkowy urlop rodzicielski. Cała Polska obserwowała batalię matek pierwszego kwartału o objęcie nowymi przepisami. Ostatecznie rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. mogą liczyć na roczne płatne wolne. Nowe przepisy zachęcają do dzielenia się opieką nad dzieckiem przez oboje rodziców, a nawet wspólnej opieki nad potomkiem w czasie urlopu rodzicielskiego.

Abolicje i kryzys

– Te przepisy są jednak niedopracowane. Nie rozstrzygają m.in. sytuacji, w której rodzice nie są zgodni co do tego, jak chcą się podzielić urlopem – zwraca uwagę radca prawny, prof. Arkadiusz Sobczyk.

Niedopracowane są, jego zdaniem, także inne nowe przepisy, dotyczące uelastycznienia czasu pracy, czyli możliwości wydłużenia do roku okresów rozliczeniowych. Mają one ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie np. w razie falowych zamówień.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9724

Wydanie: 9724

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament