Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina odpowie za długi spółek

27 grudnia 2013 | Ekonomia | Arkadiusz Jaraszek

przedsiębiorstwa | Jeżeli spółka komunalna przynosi straty i nie jest w stanie spłacać zaciągniętych przez siebie zobowiązań, to do ich pokrycia zobowiązane są lokalne władze.

Przepisy nakładają na gminy obowiązek realizacji wielu zadań, jak np. ochrona środowiska, gospodarowanie infrastrukturą, ochrona zdrowia, edukacja publiczna czy też zapewnienie ładu i porządku na swoim terenie. Wielu z tych zadań gminy nie muszą realizować same, ale np. poprzez spółki komunalne. Jeśli korzystają ze spółek, to zobowiązane są do ponoszenia odpowiedzialności za ich zobowiązania.

Zadania publiczne

Samorządy mogą posiadać akcje lub udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółkach akcyjnych. Aby spółka kapitałowa mogła zostać założona przez gminę, to jej działalność musi polegać wyłącznie na wykonywaniu zadań publicznych. Gmina nie może więc ani tworzyć, ani przystępować do spółki w żadnym innym celu jak tylko do realizacji tych zadań. Spółki te funkcjonują na publicznym rynku gospodarczym, w związku z czym podlegają jego zasadom. Może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9724

Wydanie: 9724

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament