Na czym polega uproszczona wycena produkcji w toku
ZASADY | Niezakończonej produkcji nie można obciążać kosztami zarządu, sprzedaży oraz tymi, które dotyczą pozostałej działalności operacyjnej lub finansowej.
Katarzyna Łuczyniec
Pozycja B.I.2 aktywów bilansu „Półprodukty i produkty w toku", czyli produkcja niezakończona, obejmuje własnej produkcji półprodukty (półfabrykaty) oraz produkcję w toku, w tym także usługi, łącznie z robotami budowlanymi.
Półprodukty (półfabrykaty) są to wytworzone przez jednostkę wyroby, które przeszły zamknięty technologicznie etap wytwarzania:
∑ służące jednostce do dalszej produkcji (podlegają np. wmontowaniu, przetworzeniu), a jednocześnie mogące być przedmiotem sprzedaży lub zakupu (np. części do samochodów, tkaniny jako surowce w przemyśle włókienniczym, kwas siarkowy w chemii),
∑ służące jednostce wyłącznie do dalszej produkcji, ale różnych, odrębnie kalkulowanych wyrobów gotowych.
Półprodukty są z reguły odrębnie składowane, objęte ewidencją magazynową, wyceniane według tych samych zasad, co wyroby gotowe. Półfabrykaty niespełniające tych warunków zalicza się do produkcji w toku.
Stan produkcji w toku ustala się drogą inwentaryzacji, która musi zostać przeprowadzona na dzień bilansowy. W przypadku produkcji przemysłowej masowej oraz wielko- i średnioseryjnej w toku inwentaryzacja następuje drogą spisu z natury. Na podstawie:
∑ stwierdzonych z natury ilości produktów w toku,
∑ stopnia ich przetworzenia,
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta