Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najczęściej popełniane błędy w IWA

20 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Nieprawidłowe ustalenie liczby ubezpieczonych czy poszkodowanych w wypadkach przy pracy może się zemścić na płatniku. Przed nałożeniem wyższej składki wypadkowej będzie się mógł obronić tylko w sądzie.

Obowiązek przesłania do ZUS informacji IWA najpóźniej do 31 stycznia 2014 r. mają te firmy, które prowadziły działalność przez cały ubiegły rok i zgłaszały do ubezpieczenia wypadkowego średnio w miesiącu co najmniej 10 osób. Płatnikom, którzy taki dokument złożą przynajmniej trzeci raz z rzędu, ZUS do 20 kwietnia ustali i przyśle informacje o wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, jaka ich będzie obowiązywała w najbliższym roku składkowym, tj. od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r.

Jeśli płatnik poda w IWA nieprawidłowe dane, naraża się na to, że przez 12 miesięcy będzie zmuszony opłacać o połowę wyższą składkę wypadkową niż powinien. Stanie się tak, gdy te przekłamania spowodują zaniżenie ustalanej przez ZUS stopy procentowej tej daniny.

Poniżej zestawienie pięciu najczęściej popełnianych pomyłek przy wypełnianiu tej informacji.

1. Deklaracja musi być

Wbrew przekonaniu części płatników, obowiązek przesłania IWA nie ciąży tylko na tych firmach, którym ZUS wyliczy wysokość składki wypadkowej. Muszą ją złożyć również ci płatnicy, którzy będą musieli ustalić ją samodzielnie.

Przesłanki, które wyznaczają krąg zobowiązanych do przekazania IWA, są trzy. To płatnicy, którzy w ubiegłym roku:

  • byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9742

Wydanie: 9742

Spis treści
Zamów abonament