Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na pułapki przy unijnych zakupach

20 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Andrzej Sroka

NOWE PRAWO | Po zmianie przepisów ustawy o VAT firma, która nie otrzyma od swojego kontrahenta faktury potwierdzającej nabycie towarów z innego kraju UE, nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Andrzej Sroka

Od początku 2014 r. podatnicy mogą mieć problem z odliczeniem VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Do końca ubiegłego roku zasady rozliczania tego typu transakcji były prostsze.

Łatwiej już było

Do końca 2013 r. podatnik, który robił zakupy w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, odliczał podatek naliczony na zasadach określonych w art. 86 ust. 2 pkt 4 i ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym w tym czasie. Tym samym kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a prawo do odliczenia powstawało w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od unijnego nabycia towarów. Według poprzedniego stanu prawnego spółka, która kupiła towar w ramach transakcji unijnych, miała prawo do odliczenia podatku naliczonego niezależnie od otrzymania faktury od kontrahenta. Odliczenie podatku miało miejsce wówczas, gdy powstawał obowiązek podatkowy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Obowiązek podatkowy powstawał (i w tym zakresie od 1 stycznia 2014 r. nie ma zmian), na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9742

Wydanie: 9742

Spis treści
Zamów abonament