Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzula obejścia prawa nie będzie nadużywana

20 stycznia 2014 | Prawo | Janusz Cichoń
autor zdjęcia: Dariusz Iwański
źródło: Rzeczpospolita

Nowe przepisy o unikaniu opodatkowania będą szczegółowe i stosowane w nielicznych przypadkach – mówi wiceminister finansów w rozmowie z Pawłem Rochowiczem.

Rz: Ministerstwo Finansów zamierza umieścić wkrótce w ordynacji podatkowej klauzulę  zapobiegającą tworzeniu sztucznych struktur prawnych, służących unikaniu opodatkowania. Kiedyś już taka klauzula w ordynacji była, ale zakwestionował ją Trybunał Konstytucyjny. Co zrobi resort, by tym razem do Trybunału nie trafiła?

Janusz Cichoń: Spodziewać się trzeba, że te przepisy Trybunał prędzej czy później oceni. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby do Trybunału trafiły nawet przed wejściem w życie.

To odważna deklaracja.

Taki scenariusz wyjaśniłby sytuację już na samym początku. Kilka lat temu Trybunał rzeczywiście zakwestionował treść dawnej klauzuli obejścia prawa podatkowego, ale nie podważył samego sensu wprowadzania takiej instytucji do porządku prawnego. Trzeba dodać, że w 11-osobowym składzie Trybunału tylko dwa głosy przeważyły za uznaniem tych przepisów za niekonstytucyjne. Ale też przepisy o klauzuli były dość krótkie i ogólne. A to się Trybunałowi nie spodobało. Tworzone dzisiaj podobne reguły w innych krajach europejskich, na przykład w Wielkiej Brytanii, są obszerniejsze i dokładniejsze. Inne kraje, które miały takie klauzule, poprawiają je, by stały się bardziej szczegółowe. Zresztą takie są zalecenia Komisji Europejskiej. My także chcemy wprowadzić nie tyle jeden przepis, ile cały rozdział w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9742

Wydanie: 9742

Spis treści
Zamów abonament