Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć pracę w delegacji zatrudnionego w ruchomym rozkładzie

20 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz
Harmonogram pracy w lutym 2014 r.
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram pracy w lutym 2014 r.
Podsumowanie czasu pracy
źródło: Rzeczpospolita
Podsumowanie czasu pracy

PLANY | Wprowadzając zmienne godziny rozpoczynania obowiązków, nie należy pozostawiać pracownikom pełnej swobody. Inaczej będzie problem z rozliczeniem czasu pracy w razie wykonywania przez nich zadań podczas podróży służbowej.

Lepiej, aby jednocześnie wewnętrzne przepisy firmowe wskazywały uprawnienie pracodawcy do narzucenia konkretnej godziny rozpoczęcia obowiązków we wprowadzonym przedziale czasowym. Znacznie ułatwi to m.in. rozliczanie aktywności podczas podróży służbowych.

Co uwzględnić

W podróży służbowej do czasu pracy wliczamy:

- w całości czas delegacji pokrywający się z normalnymi godzinami pracy pracownika, wynikającymi z jego rozkładu czasu pracy,

- czas poświęcony na rzeczywiste wykonywanie pracy podczas delegacji (czas realizacji zleconego etatowcowi zadania służbowego) niezależnie od tego, czy przypada na godziny pracy pracownika wynikające z jego rozkładu czasu pracy, czy ma to miejsce poza tymi godzinami.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 lipca 1978 r. (I PR 45/78), w czasie podróży służbowej pracownik w zasadzie nie świadczy pracy i nie pozostaje w dyspozycji zakładu pracy w rozumieniu art. 128 k.p., chyba że podczas delegacji wykonuje zatrudnienie.

Czas trwania podróży przypadający poza zwykłymi godzinami pracy etatowca nie jest zaliczany do czasu pracy, jeżeli nie wykonywał on w tym okresie konkretnych czynności na rzecz pracodawcy (byłoby to np. przygotowanie dokumentacji).

Przykład

Pan Jan pracuje od 8 do 16. W delegację wyjechał o 7, od 10 do 12 uczestniczył w spotkaniu

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9742

Wydanie: 9742

Spis treści
Zamów abonament