Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto, aby jednostka wydzieliła poszczególne projekty

20 stycznia 2014 | Ekspert księgowy
Przykładowa struktura kont w zespole 5, uwzględniająca poszczególne zlecenia, może wyglądać następująco:
źródło: Rzeczpospolita
Przykładowa struktura kont w zespole 5, uwzględniająca poszczególne zlecenia, może wyglądać następująco:

ROZLICZENIA | Firmy działające na rynku reklamowym, ze względu na niematerialny charakter sprzedawanych świadczeń, muszą do niego dostosować politykę rachunkowości, plan kont oraz zdecydować o wyborze układu ewidencyjnego kosztów.

Jak prowadzić księgi rachunkowe niewielkiej spółki z o.o., która zamierza rozpocząć działalność usługową? Przykładowo usługi spółki będą  obejmować badania rynku, realizację kampanii reklamowych, kampanie marketingowe. Częściowo będą wykonywane we własnym zakresie, a częściowo  przez podwykonawców. Co powinniśmy uwzględnić, tworząc plan kont i decydując o wyborze układu ewidencji kosztów? – pyta czytelnik.

Sposób gromadzenia i prezentacji informacji o kosztach w sprawozdaniu finansowym w istotnym zakresie uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności. Ustawa o rachunkowości daje podmiotom zobligowanym do stosowania jej zapisów prawo wyboru układu ewidencji kosztów oraz wariantu rachunku zysków i strat.

Różny potencjał informacyjny

Spółki mogą prowadzić ewidencję kosztów tylko w układzie rodzajowym lub funkcjonalnym, bądź też przyjąć oba jednocześnie. Dokonany wybór nie pozostaje bez znaczenia dla możliwości sporządzania rachunku wyników w określonym wariancie: kalkulacyjnym lub porównawczym.

Układ porównawczy oparty jest na klasyfikowaniu kosztów w ewidencji według rodzaju zużytych zasobów (odpowiednio zużycie materiałów, usługi obce, wynagrodzenia itd.). Układ kalkulacyjny pozwala natomiast na grupowanie kosztów według miejsc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9742

Wydanie: 9742

Spis treści
Zamów abonament