Racjonalnie działający przedsiębiorca dąży do maksymalizacji zysku
Odszkodowanie zapłacone wydzierżawiającemu nieruchomość w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 grudnia 2013 r. (III SA/Wa 1625/13).
Spółka zawarła na czas oznaczony, bez możliwości wcześniejszego wypowiedzenia, umowę dzierżawy nieruchomości, na której prowadziła warsztat samochodowy. Z czasem działalność związana z prowadzeniem warsztatu zaczęła generować straty, dlatego spółka zdecydowała się rozwiązać umowę dzierżawy (za ugodą) oraz wypłacić odszkodowanie, którego wysokość została ustalona w kwocie niższej niż suma płatności pozostałych do zapłaty z tytułu dzierżawy. W związku z tym spółka wystąpiła do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji potwierdzającej, czy przysługuje jej prawo zaliczenia kwoty tego odszkodowania do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem spółki możliwość taka wynika m.in. z tego, że zapłata odszkodowania była korzystniejsza dla spółki niż dalsze związanie umową dzierżawy. Dodatkowo kwota odszkodowania została jej zdaniem poniesiona dla zabezpieczenia źródeł przychodu. Spółka podkreśliła również, że celem wcześniejszego rozwiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta