Firmowe przepisy uwolnią pakiet medyczny od składek
Świadczenie dla pracowników w postaci zakupu abonamentu medycznego vpo cenie niższej niż detaliczna jest wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, jeśli zostanie ustalone vw postanowieniach regulaminu wynagradzania, a w zamian nie będą oni mieli prawa do ekwiwalentu pieniężnego.
Tak stwierdził ZUS Oddział w Gdańsku ww decyzji nr 499 z 19 grudnia 2013 r. (DI/100000/ 451/1697/2013).
W tej sprawie, działając w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wnioskodawca zwrócił się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji. Wskazał, że od 1 stycznia 2013 r. spółka z własnych środków opłacała za pracowników tzw. pakiety medyczne. Regulamin wynagradzania do 30 września 2013 r. nie zawierał zapisów regulujących kwestię nabycia tych abonamentów. Jednak 1 października 2013 r. wprowadzono do obowiązującego w spółce regulaminu wynagradzania zapis, zgodnie z którym pracownicy są uprawnieni do zakupu pakietu medycznego na określonych zasadach.
Pakiet składa się ze świadczeń związanych z medycyną pracy oraz dodatkowej opieki medycznej. Pracownik partycypuje w kosztach tej dodatkowej opieki w określonej wysokości, a resztę składki finansuje zakład. Ponadto każdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta