Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie straszmy wyższym wykształceniem

28 stycznia 2014 | Publicystyka, Opinie | Mirosław Szreder
źródło: archiwum prywatne

Wielu młodych ludzi chce studiować określony kierunek dla własnego rozwoju, zdobywania umiejętności poznawania świata, lepszego przygotowania się do jego zmienności. Nie stawiają na pierwszym miejscu przyszłej pracy zawodowej w określonym miejscu, na określonym stanowisku – uważa statystyk.

Warto dyskutować o jakości szkolnictwa wyższego i kierunkach jego rozwoju. Tymczasem w tekście Artura Grabka i Jędrzeja Bieleckiego „Szkoły wyższe pełne depresji" wyeksponowany został wskaźnik 24 proc. bezrobotnych absolwentów wyższych uczelni w Polsce, który może budzić postrach wśród obecnych i przyszłych studentów. Wskaźnik ten wymaga wyjaśnienia i uzupełnienia. Bez tego bowiem czytelnik może odnieść wrażenie, że stopa bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem jest wyższa od ogólnej stopy bezrobocia rejestrowanego w naszym kraju, wynoszącego 13,2 proc. (albo też bezrobocia wg definicji przyjmowanej w BAEL – 9,8 proc.). A tak nie jest. I nawet groźby takiej na razie nie ma.

Bezrobocie wśród absolwentów

Najpierw wyjaśnienie. Otóż absolwentem wyższej uczelni czuje się każdy jej były student aż do śmierci, tymczasem w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego populacja absolwentów, do której odnosi się ów wskaźnik 24 proc., jest ograniczona wyłącznie do „osób w wieku 15–30 lat,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9749

Wydanie: 9749

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament