W jaki sposób opodatkować wynajem pokoju hotelowego
PIT/VAT | Właściciel lokalu może sam wybrać kwalifikację i sposób rozliczenia przychodów z udostępnienia komuś swojego lokum. Od tej zasady przepisy wprowadzają dwa wyjątki.
Tomasz Krywan
- Jestem osobą fizyczną, pracuję na etacie w firmie budowlanej. Z oszczędności i środków z kredytu kupiłam 10 lat temu pokój hotelowy, aby choć trochę podwyższyć sobie w przyszłości emeryturę. Mam podpisaną umowę najmu z firmą zarządzającą hotelem na 10 następnych lat, jako osoba fizyczna. Czynsz jest płacony wprost z umowy, nie wystawiam żadnych rachunków. W 2010 r. zadeklarowałam w urzędzie skarbowym, że będę płacić ryczałt i nikt wtedy nie miał uwag co do zasadności takiego wyboru. Do tej pory płacę 8,5 proc. Mam jednak wątpliwości, czy nie powinnam tego najmu traktować jak działalność gospodarczą, na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, ponieważ każdy wynajem jest działalnością zarobkową. Jaki podatek mam płacić od najmu pokoju hotelowego? Jeśli mam płacić podatek jak od działalności gospodarczej, to powinnam ją chyba zarejestrować. Czy stanę się wtedy podatnikiem VAT? A jeżeli moje dochody przekroczą 150 000 zł, to czy wtedy będę musiała płacić VAT? – pyta czytelniczka.
Na gruncie przepisów ustawy o PIT przychody z najmu traktowane są w sposób szczególny, gdyż mogą stanowić przychody z dwóch źródeł, a mianowicie:
1) przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT,
2) przychody z najmu, tj. źródła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta