Jeśli powstała zaległość, trzeba zapłacić odsetki
Gdy zmienia się wysokość udziału wspólnika w zysku spółki za dany rok podatkowy to zmianie ulega też wysokość podstawy opodatkowania, od której powinny być obliczane zaliczki.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 4 grudnia 2013 r. (I SA/Kr 1327/13).
Stan faktyczny
W listopadzie 2012 r. wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o przekształceniu jej w spółkę komandytową. Jeden z komandytariuszy zapytał, czy zmiana po zakończeniu roku obrotowego proporcji, w jakiej uczestniczy w zysku spółki, spowoduje u niego konieczność korekty odprowadzonych w ciągu roku zaliczek na PIT. W umowie spółki udział w zysku został bowiem ustalony proporcjonalnie do wniesionych wkładów (tymczasowa proporcja). Jednak proporcja ta może zostać zmieniona w ciągu roku w drodze uchwały (zmieniona proporcja). Ponadto mogą się one różnić od ustalonej podczas walnego zgromadzenia ostatecznej proporcji, w jakiej podzielony zostanie zysk spółki. Zdaniem wnioskodawcy ewentualna zmiana nie spowoduje konieczności korekty.
Fiskus potwierdził, że w wyniku zmiany wysokości udziału wnioskodawcy w zysku spółki po zakończeniu roku (w odniesieniu do całego roku podatkowego) nie wystąpi obowiązek korygowania zaliczek na PIT za miniony rok podatkowy. Z jego upływem zaliczki na podatek stracą byt prawny, przekształcając się w zobowiązanie podatkowe. Jednak utrata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta