Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zmieniać niemiecki model gospodarczy

28 stycznia 2014 | Ekonomia i Rozwój
źródło: materiały prasowe

Wyzwania stojące przed rządem w Berlinie nie dotyczą tylko kondycji euro czy spraw wewnętrznych. Uwagi wymaga wysoka nadwyżka eksportu Niemiec – pisze założyciel firmy doradczej Roland Berger Strategy Consultants.

Roland Berger

 

Kanclerz Angeli Merkel udało się stworzyć rząd. Nadszedł czas na stawienie czoła kluczowym wyzwaniom „Realpolitik". Oprócz reform wewnętrznych oznacza to zaangażowanie Niemiec w budowanie zaufania wokół wspólnej waluty i Europy. Rząd musi teraz poradzić sobie również z nadwyżką obrotów bieżących kraju. Ta kwestia zaczyna być gardłowa. Komisja Europejska, MFW i departament skarbu USA wyraziły zaniepokojenie brakiem równowagi w niemieckim handlu zagranicznym. Dane są niepokojące. W 2012 roku eksport stanowił 43 proc. PKB. Nadwyżka obrotów bieżących wyniosła ok. 170 mld euro (6,4 proc. PKB). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku przekroczyła 7 proc.

Od 1952 roku eksport w Niemczech przewyższa import. O ile jednak nadwyżki od dawna sięgały najwyżej 1–4 proc. PKB, o tyle na przełomie tysiąclecia przekroczyły 6 proc. Czy to wynik rosnącej konkurencyjności kraju, czy raczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9749

Wydanie: 9749

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament