Nie każda informacja może być utajniona
Procedury | Wykonawcy startujący w publicznych przetargach bezprawnie zastrzegają informacje, które nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa. Ich konkurenci mogą się odwoływać. Ważne jest ustalenie, w jakim terminie mogą to zrobić.
Agnieszka Gilowska, prawnik w Zespole Zamówień Publicznych w kancelarii Dentons
Jawność postępowania jest fundamentalną zasadą zamówień publicznych – (art. 8 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych dalej p.z.p.). Zarówno jawność czynności zamawiającego związanych z postępowaniem o zamówienie publiczne, jak i wszelkich dokumentów składających się na oferty wykonawców jest istotnym elementem każdego postępowania. Gwarantuje bowiem jego przejrzystość oraz pozwala na urzeczywistnienie zasad uczciwej konkurencji i równości traktowania wykonawców.
Ważne
Postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne. Możliwość zastrzeżenia przez wykonawcę określonych informacji zawartych w jego ofercie jako tajemnica przedsiębiorstwa stanowi od niej wyjątek.
Dostępne dokumenty
Opinie biegłych, oświadczenia, zawiadomienia, wnioski, inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego stanowią załączniki do protokołu (art. 96 ust. 2 p.z.p.). Protokół wraz z załącznikami jest jawny, przy czym oferty złożone w postępowaniu udostępnia się już od chwili ich otwarcia (art. 96 ust. 3 p.z.p.).
Co więcej, zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych oraz orzecznictwem (wyrok KIO z 8 listopada 2013 r. o sygn. KIO...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta