Zwycięzca może zlecić prace innym firmom
Przetargi. Jeśli zamawiający nie zastrzeże w ofercie, że wykonawca musi osobiście wykonać niektóre części zamówienia, może on powierzyć podwykonawcom wykonanie prac w całości.
Wygranie publicznego przetargu nie oznacza, że zwycięska firma będzie samodzielnie realizować zamówienie. Ma ona prawo skorzystać z pomocy podwykonawców. W tym celu musi jednak zawrzeć z nimi umowę o podwykonawstwo (zgodnie art. 2 pkt 9b prawa zamówień publicznych – odpłatną, na piśmie i wskazującą jej przedmiot). Co ważne, usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące przedmiot umowy o podwykonawstwo muszą być częścią zamówienia publicznego.
Zakres umowy
Jak wskazał Urząd Zamówień Publicznych w opinii prawnej z 20 stycznia 2014 r. w sprawie przepisów o podwykonawstwie obowiązujących od 24 grudnia 2013 r. – w praktyce częścią zamówienia na usługi, dostawy oraz roboty budowlane jest wyodrębniony fragment wykonywanych usług, dostaw lub robót, rozumiany jako część zakresu zamawianego świadczenia. Przedmiotem umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta