Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kogo wybrać na partnera

07 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Srokosz Marzena Pytlarz

INWESTYCJE | Idealnym przedsiębiorcą dla samorządu jest podmiot, który zaprojektuje, wybuduje, sfinansuje, a później będzie zarządzał przedsięwzięciem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Znaleźliśmy takie ogłoszenie w internecie: „Poszukujemy Partnera Prywatnego do realizacji przedsięwzięcia PPP". Czyli kogo?

Zanim odpowiemy, należy przypomnieć, czym jest partnerstwo publiczno-prywatne (dalej: PPP). Przez pojęcie to rozumie się różne formy współpracy podmiotów publicznych z przedsiębiorcami, których celem jest zapewnienie finansowania, budowy, odbudowy, zarządzanie i utrzymanie infrastruktury lub dostarczanie usług publicznych.

Przykład

Projekt „Zagospodarowanie terenów dworca PKP w Sopocie"  polega na:

  • gruntownej rewitalizacji terenów przydworcowych,
  • rozwiązaniu problemów komunikacyjnych na tym obszarze,
  • stworzeniu reprezentacyjnej zabudowy – wizytówki miasta.

Powstanie dwupoziomowy plac połączony z główną ulicą, tzw. „Monciakiem", który będzie stanowić centralną część kompleksu z elementami małej architektury, zielenią, interaktywną fontanną oraz ogródkami, kawiarniami, restauracjami i galeriami handlowymi. W miejscu dworca pojawią się pawilony handlowe i usługowe, zmienią się ciągi komunikacyjne. Projekt skorzystał z niskooprocentowanej pożyczki ze środków unijnych. Koszt wynosi 100 mln zł. Pożyczka unijna to 42 mln zł. Jest to pierwsze w Europie PPP z wykorzystaniem funduszy unijnych pochodzących z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9758

Wydanie: 9758

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament