Wiek emerytalny jako przyczyna zwolnienia
OCHRONA | Prawo unijne dopuszcza, aby przepisy krajowe zezwalały na rozwiązanie umowy tylko dlatego, że pracownik osiągnął wiek uprawniający go do emerytury. Polskie regulacje na to nie pozwalają, a taki ruch stanowi dyskryminację.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 5 lipca 2012 r. w sprawie Torsten Hörnfeldt przeciwko Posten Meddelande AB (C-141/11). Analizował w nim wytyczne wynikające z dyrektywy 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy. Trybunał uznał, że dyrektywa dopuszcza, aby obowiązywał przepis krajowy, który zezwala pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem tylko z tego powodu, że ukończył on 67 lat. Regulacja taka musi być jednak uzasadniona polityką zatrudnienia oraz stanowić właściwy środek do realizacji jej celów.
Wyrok TS dotyczył szwedzkiego pracownika zatrudnionego od 1989 r. w usługach pocztowych. Kwestionował on rozwiązanie umowy o pracę, którego powodem było tylko to, że ukończył 67 lat. Według niego była to niezgodna z prawem dyskryminacja ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta