W jaki sposób nabywca rozliczy import usług
VAT | Jeżeli podatnik kupuje w innym kraju UE dostęp do serwisów informacyjnych, a płatności mają być przekazywane co miesiąc, to musi wykazać podatek od towarów i usług z tego tytułu w dacie zakończenia każdego miesięcznego okresu.
- Prowadzę działalność w zakresie usług doradczych. Zgodnie z umową zawartą z duńskim kontrahentem, nabywam usługi dostępu do serwisów informacyjnych. Płatności powinny być dokonywane w trybie miesięcznym, a z góry określona kwota (stała kwota co miesiąc – 1000 euro) ma być przekazywana na rachunek bankowy wskazany w fakturze. Przez 6 miesięcy nie otrzymałam faktury za nabywane usługi. W styczniu 2014 r. otrzymałam fakturę na całą kwotę należną za 6 miesięcy (6000 euro z opisem usługi „za okres 1 sierpnia 2013 r. – 31 stycznia 2014 r.". W jaki sposób powinnam rozliczyć VAT? W dacie okresu rozliczeniowego wskazanego w umowie (mimo, że nie miałam dokumentów księgowych), czy też dopiero zbiorczo w rozliczeniu za styczeń 2014 r.? Jak wygląda rozliczenie takich usług od 1 stycznia br.? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 19 ust. 19a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b (tj. usług świadczonych na rzecz podatnika VAT), stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:
1) usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta