Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej zapobiegać, niż karać

07 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Michał Gruca

Narzędziem sprzyjającym zmniejszeniu ryzyka korupcji jest odpowiednio często aktualizowana polityka antykorupcyjna.

Polityka antykorupcyjna, nazywana również programem compliance (z jęz. angielskiego – dostosowanie, zgodność z obowiązującymi normami), to oficjalnie spisany zbiór wewnętrznych zasad, które pomagają zapobiegać przypadkom łapówkarstwa. Ponieważ jej wprowadzenie w życie może zaoszczędzić firmie wielu problemów, przyjrzyjmy się, jak powinna ona wyglądać.

Program compliance powinien zawierać procedury obowiązujące przy wykonywaniu przez pracowników obowiązków służbowych, ustalać mechanizmy kontroli zgodności działań z tymi procedurami, jak też określać odpowiedzialność za ich naruszenie. Aby polityka była skuteczna, konieczne jest poddanie pracowników obowiązkowi przestrzegania programu antykorupcyjnego, wprowadzenie środków dyscyplinujących, czyli kar za łamanie norm, ale i nagród za ich przestrzeganie. Ponadto należy zapewnić pracownikom i partnerom biznesowym technicznie dostępne możliwości anonimowego informowania o dostrzeżonych ryzykach czy złych praktykach. Pomocny może okazać się system oceny wiarygodności kontrahentów, który pozwoli zidentyfikować ryzykownego partnera, a w efekcie poddać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9758

Wydanie: 9758

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament