Potrzeba reform, a nie unijnych mitów
Maciej Stańczuk Nie znam w historii gospodarczej świata przykładu kraju, który dzięki transferowi darmowych środków zewnętrznych zapewnił sobie dobrobyt. Środki unijne w Polsce finansują zaledwie 10 proc. wszystkich inwestycji, a ich udział w PKB to zaledwie 3 proc. Znacznie ważniejsze dla kraju są reformy, o których obecnie się milczy – pisze wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP.
Premier Donald Tusk zapowiedział podczas jednego ze swoich ostatnich wystąpień, że jego pomysły na Polskę będą rozczarowaniem dla zwolenników wolnego rynku. Nie jest oczywiście obowiązkiem naszego premiera podejmowanie kroków mających uszczęśliwić zwolenników jakiejś ideologii, ale obowiązkiem są takie działania, które poprzez ciągłe reformowanie struktury naszej gospodarki uczynią ją nowocześniejszą, bardziej konkurencyjną, przyjazną dla osób decydujących się prowadzić działalność gospodarczą i zwiększającą zakres swobód gospodarczych.
Unijne środki głównie na infrastrukturę
Strategia rozwoju zaprezentowana ostatnio przez premiera Tuska budzi wiele zastrzeżeń. Przede wszystkim kreowanych jest wiele mitów na temat roli środków unijnych w stymulowaniu naszego wzrostu gospodarczego.
Środki unijne w Polsce finansują zaledwie 10 procent wszystkich inwestycji. Ich udział w PKB to zaledwie 3 procent. Koncentrują się one w większości na infrastrukturze, co w warunkach Polski jest bardzo chwalebne. Ale pomijając nawet udowodniony empirycznie fakt niższej efektywności inwestycji publicznych w porównaniu z inwestycjami prywatnymi, środki unijne stanowią najważniejszy z drugorzędnych czynników rozwoju gospodarczego Polski.
Oczywiście należy się cieszyć, że osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta