Kody pomogą ustalić okres zasiłkowy
Pracownica przez prawie połowę 2013 r. była na zwolnieniu lekarskim (od lipca 2013 r. do połowy stycznia 2014 r. – 180 dni z kodem „A"). Wróciła do firmy w drugiej połowie stycznia br. Od 3 lutego ponownie przebywa na zwolnieniu – tym razem jest na nim kod „B". Kobieta przedstawiła także zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że jest w 12. tygodniu ciąży. To oznacza, że była w ciąży już podczas styczniowej niezdolności do pracy. Czy dni zwolnienia w lutym mamy wliczyć do poprzedniego okresu zasiłkowego czy otworzyć nowy?
Czas pobierania zasiłku chorobowego z tytułu orzeczonej niezdolności do pracy jest limitowany. Podstawowy okres zasiłkowy wynosi 182 dni. Wydłużony – wynoszący 270 dni – przysługuje jedynie osobie cierpiącej na gruźlicę lub chorej ciężarnej mamie.
Do tych 182 dni (odpowiednio 270 dni) wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Trzeba zatem sumować okresy niedyspozycji przypadające bez dnia przerwy – nawet jeśli zostały spowodowane różnymi chorobami.
Do tego samego okresu zasiłkowego dolicza się również poprzednią absencję spowodowaną tą samą chorobą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta