Czy przy zakupie know-how należy pobrać podatek u źródła
Zapłata za nabycie informacji związanych ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie handlowej to należność licencyjna w rozumieniu ustawy o CIT i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka uiszczająca podmiotowi austriackiemu wynagrodzenie z tytułu takiej transakcji powinna od niego odliczyć zryczałtowany podatek dochodowy.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 31 grudnia 2013 r. (IPTPB3/423-390/13-3/IR).
Polska spółka z o.o. zajmująca się m.in. produkcją i dystrybucją farb drukarskich i lakierów zawarła z austriacką spółką (swoim udziałowcem) umowę sprzedaży, na podstawie której nabyła dwa rodzaje aktywów. Przedmiotem sprzedaży był majątek trwały (maszyny, urządzenia techniczne, aktywa obrotowe i zapasy) oraz wartości niematerialne i prawne, na które składały się m.in.: baza klientów wraz z opracowaniem i specyfikacją kanałów dystrybucji, księgi handlowe, a także prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami oraz tzw. goodwill (dalej: wnip). Wnioskodawca podkreślił jednak we wniosku, że nie doszło do przeniesienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o CIT, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Wynagrodzenie za zbycie wnip zostało ustalone niezależnie od wynagrodzenia za majątek trwały. W celu rozliczenia transakcji strony zawarły umowę pożyczki, a następnie wnioskodawca potrącił swoją wierzytelność o wypłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta