Ryzyko korupcyjne w firmie dotyczy nie tylko menedżerów
O łapówkarstwo może zostać oskarżona każda osoba, która ma wpływ na procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie lub gospodarowanie jego majątkiem.
Zjawisko korupcji dotyczy nie tylko polityków i urzędników, ale też przedsiębiorców. Co więcej, firmy odpowiadają finansowo za działania korupcyjne swoich pracowników. Ryzyka kar pomoże uniknąć wprowadzenie w firmie odpowiednio skonstruowanej polityki antykorupcyjnej.
W Polsce brak jest kompleksowych regulacji antykorupcyjnych, podobnych do brytyjskiej ustawy UK Bribery Act 2010. Jest jednak wiele różnych przepisów w poszczególnych ustawach, których wprowadzenie wymogły regulacje Unii Europejskiej (np. decyzja ramowa Rady UE 2003/568/WSiSW ws. zwalczania korupcji w sektorze prywatnym).
Wśród różnych polskich regulacji warto zwrócić uwagę na art. 296a kodeksu karnego, który mówi, że sprawcą korupcji gospodarczej może być „osoba pozostająca w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą w stosunku pracy, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło". Błędna jest zatem obiegowa opinia, że o korupcję można posądzić tylko członków zarządu czy menedżerów. O korupcję może zostać oskarżona każda osoba mająca realny wpływ na procesy decyzyjne w firmie lub gospodarowanie jej majątkiem. Natomiast, zgodnie z obowiązującą ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, firma ponosi odpowiedzialność za łapówki wręczone lub przyjęte nie tylko przez swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta