Utrata pracy za brak talentu lub poświęcenia
SANKCJE. Brak staranności lub sumienności przy świadczeniu obowiązków może być podstawą do rozwiązania umowy. Na stanowiskach kierowniczych wymagania w tym zakresie mogą być znacznie większe.
Pracownik ma obowiązek wykonywać pracę sumiennie i starannie. Musi też stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa ani umową. Zobowiązuje go do tego art. 100 § 1 kodeksu pracy.
Kryteria oceny
Sumienność stanowi tutaj element subiektywny. Zatem indywidualne cechy pracownika decydują o tym, czy wykonuje on pracę w wymagany sposób. Chodzi tu w szczególności o wiedzę, doświadczenie, umiejętności i odpowiednie ich wykorzystywanie w pracy.
Z kolei staranność ma charakter obiektywny. Przejawia się przestrzeganiem norm prawnych, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w dostosowaniu do wymogów technicznych oraz funkcjonowaniu zgodnie z wyznaczonymi zasadami organizacyjnymi.
Sumienność i staranność pracownika można oceniać odrębnie. W konsekwencji z etatem może się pożegnać zarówno osoba, która wykonuje pracę sumiennie, ale niestarannie, jak i ta, której można zarzucić brak zaangażowania – a więc niesumienność. Bez znaczenia jest wtedy okoliczność, że w zakresie staranności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta