Zysk niepodzielony, czyli jaki
PIT/CIT | Fiskus uważa, że przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową trzeba odprowadzić podatek od wyników przekazanych na kapitał rezerwowy czy zapasowy, mimo że stanowisko to jest konsekwentnie negowane w orzecznictwie.
Transfer aktywów pieniężnych spółki kapitałowej do majątków prywatnych wspólników tych spółek może nastąpić np. poprzez przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową prawa handlowego, następnie jej likwidację i rozdysponowanie środków pieniężnych pomiędzy byłych wspólników. Z perspektywy przepisów prawa podatkowego takie działania restrukturyzacyjne mogą pozwolić na optymalizację podatkową całego przedsięwzięcia. Jednak praktyka organów podatkowych pokazuje, że już sam etap przekształcenia spółki kapitałowej w osobową może skutkować koniecznością zapłaty podatku dochodowego, jeżeli w jej majątku na moment przekształcenia pojawią się tzw. niepodzielone zyski.
Co do zasady 19 proc.
1 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja przepisów podatkowych zmieniająca art. 24 ust. 5 ustawy o PIT oraz art. 10 ust. 1 ustawy o CIT. Do katalogu przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – opodatkowanych co do zasady jednolitą 19-proc. stawką podatkową – włączona została wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. Przychody z tego tytułu określa się na dzień przekształcenia, a zasady opodatkowania tej transakcji oparte zostały na mechanizmie poboru podatku przez płatnika, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta