Nowy wierzyciel może skorzystać ze starych zabezpieczeń wierzytelności
POSTĘPOWANIE | Zbywcy, czyli np. przedsiębiorcy, musi przysługiwać przenoszone prawo i nie może on przenieść na nowy podmiot więcej, niż sam w momencie sprzedaży posiada.
Jednymi z najpewniejszych sposobów zabezpieczeń wierzytelności są zabezpieczenia ustanawiane w formie aktów notarialnych w postaci oświadczeń o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4 i pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego oraz hipoteki. Każde z tych zabezpieczeń ma inne walory. Oba cechuje trudność podważenia ich skuteczności i ważności choćby ze względu na formę aktu notarialnego, w której są ustanawiane, a w przypadku hipoteki – również z uwagi na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Coraz częściej oba rodzaje zabezpieczeń ustanawiane są równolegle w celu zabezpieczenia tej samej wierzytelności. W obrocie nierzadko zmienia się osoba wierzyciela. O ile przeniesienie zabezpieczeń pod tytułem ogólnym (sukcesja w wyniku łączenia czy przejęcia spółek) co do zasady nie budzi wątpliwości, o tyle do skutecznego przeniesienia tych zabezpieczeń na następcę prawnego pod tytułem szczególnym (w drodze przelewu wierzytelności – art. 509 kodeksu cywilnego) czasami zwykła forma pisemna umowy nie jest wystarczająca.
Nie jest potrzebna zgoda dłużnika
Gdy wierzyciel postanowi przenieść wierzytelność na osobę trzecią, zabezpieczenia mogą również przejść na tę osobę. Zgoda dłużnika osobistego lub rzeczowego nie jest wymagana, chyba że w umowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta