Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop przechodzi razem z ochroną

19 lutego 2014 | Dobra Firma | Anna Abramowska

UPRAWNIENIA | Przekonanie, że wymiana w opiece nad dzieckiem zawsze zapewni stabilność zatrudnienia, nie jest zgodne 
z prawdą. Jest kilka wyjątków, kiedy zakaz rozstania z rodzicem nie obowiązuje.

Etat osoby korzystającej zarówno z urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), jak i rodzicielskiego objęty jest szczególną ochroną. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie korzystania z takich uprawnień, czyli od dnia porodu lub od dnia startu części macierzyńskiego wybieranego przed porodem.

Ochrona kończy się wraz z zakończeniem danego urlopu i powrotem do pracy. Wyjątkowo pożegnanie szczególnie chronionego rodzica jest dopuszczalne w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu, a także wtedy, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy zatrudnionego (odpowiednio art. 177 i art. 52 k.p.).

Wymiana opiekuna

Matka dziecka, która w ciągu 14 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenia jej bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim urlopu dodatkowego i rodzicielskiego (w pełnych wymiarach), gwarantuje sobie w ten sposób „etatową nietykalność" przez rok. Jej decyzja o 52-tygodniowej opiece nad dzieckiem oznacza więc dla szefa brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9768

Wydanie: 9768

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament