Urlop przechodzi razem z ochroną
UPRAWNIENIA | Przekonanie, że wymiana w opiece nad dzieckiem zawsze zapewni stabilność zatrudnienia, nie jest zgodne z prawdą. Jest kilka wyjątków, kiedy zakaz rozstania z rodzicem nie obowiązuje.
Etat osoby korzystającej zarówno z urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), jak i rodzicielskiego objęty jest szczególną ochroną. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie korzystania z takich uprawnień, czyli od dnia porodu lub od dnia startu części macierzyńskiego wybieranego przed porodem.
Ochrona kończy się wraz z zakończeniem danego urlopu i powrotem do pracy. Wyjątkowo pożegnanie szczególnie chronionego rodzica jest dopuszczalne w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu, a także wtedy, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy zatrudnionego (odpowiednio art. 177 i art. 52 k.p.).
Wymiana opiekuna
Matka dziecka, która w ciągu 14 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenia jej bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim urlopu dodatkowego i rodzicielskiego (w pełnych wymiarach), gwarantuje sobie w ten sposób „etatową nietykalność" przez rok. Jej decyzja o 52-tygodniowej opiece nad dzieckiem oznacza więc dla szefa brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta