Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odpowiada

19 lutego 2014 | Dobra Firma | pracownicy OIP w Opolu
Szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Szkolenia dla przedsiębiorców

Porady. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi nieodpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w ramach kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.

  • Czy w związku z paleniem tytoniu pracodawca może wydłużyć pracownikom czas spędzony w firmie?

Nie.

Pracodawca ma prawo domagać się od palących, aby nie wykorzystywali czasu przeznaczonego na pracę na czynności niezwiązane z jej wykonywaniem, w tym palenie papierosów. Nie może on też przesądzić o wydłużeniu ich czasu pracy ze względu na dużą liczbę przerw. Żaden przepis nie przewiduje specjalnej pauzy lub kilku pauz w pracy na papierosa. W tym celu etatowcy mogą wykorzystać przysługujące im przerwy w czasie pracy. Dotyczy to przede wszystkim 15-minutowej tzw. śniadaniowej – dla tych, których czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin, oraz 5-minutowej po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Do tej ostatniej mają prawo użytkujący w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Ponadto podwładni mogą palić w trakcie tzw. przerwy lunchowej (do 60 minut), jeżeli w ich zakładzie taką wprowadzono.

Należy przypomnieć, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Oznacza to, że za czas jej niewykonywania z powodu palenia tytoniu szef ma prawo nie naliczać wynagrodzenia. Aby zniwelować częste pauzy w czasie pracy wykorzystywane „na dymka", może też:

  • wprowadzić specjalny
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9768

Wydanie: 9768

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament