Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy z tajnością

19 lutego 2014 | Rzecz o prawie | Grzegorz Sibiga
Utajnione posiedzenie Sejmu (28 sierpnia 2007 r.), podczas którego odczytywany był stenogram zeznań byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka dotyczący m.in. śmierci Barbary Blidy i akcji CBA  w Ministerstwie Rolnictwa
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Utajnione posiedzenie Sejmu (28 sierpnia 2007 r.), podczas którego odczytywany był stenogram zeznań byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka dotyczący m.in. śmierci Barbary Blidy i akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa

W Polsce potrzebujemy nowego prawa 
do informacji – uważa prawnik.

Tajemnica towarzyszy człowiekowi i społeczeństwu od bardzo dawna. Poufnością chronione są dwa niekiedy przeciwstawne interesy: publiczny i indywidualny (prywatny). Człowiek ma naturalną potrzebę ukrycia pewnej wiedzy o sobie. Oprócz ochrony prywatności tajemnica służy także, w konkretnych sytuacjach, wspieraniu innych praw i wolności jednostki. Stąd się wzięły m.in. tajemnice zawodowe.

Innym celem tajemnic jest ochrona interesu związanego z formami organizacji społecznej, przede wszystkim państwowością. Przez długi czas gabinetowość czy poufność były elementem sprawowania władzy. Dostęp do wiedzy był zarezerwowany dla elity, która reglamentowała dalszy przepływ informacji, najczęściej na podstawie niejasnych reguł. Obecnie uzasadnieniem utrzymywania stanu niejawności, nie tylko w naszym państwie, pozostaje interes publiczny, który może zostać naruszony przez ujawnienie chronionych informacji.

Rewolucja jawności

Mechanizmy ochrony poufności naruszyła zasada jawności działania władz publicznych i powszechne prawo do informacji. Zmienił się bowiem sposób sprawowania władzy na bardziej otwarty. Rządzący pozostają w nim pod permanentną kontrolą społeczną.

Jednocześnie nie neguje się potrzeby ochrony poufności, ale już tylko jako wyjątku od zasady. Wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9768

Wydanie: 9768

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament