Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsza stawka godzinowa czy miesięczna

19 lutego 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

ZASADY WYNAGRADZANIA | Jeśli zakład stosuje równoważny czas pracy lub dłuższy okres rozliczeniowy, bardziej opłaca mu się opłacać zatrudnionych w systemie godzinowym.

Wynagrodzenie za czas jest najpopularniejszym sposobem rozliczania pracownika. Bardzo popularna jest przy tym stawka miesięczna, rzadziej stosowana – godzinowa. Ta tendencja może się jednak zmienić w związku z możliwością stosowania 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych i wynikającą z tego możliwością zróżnicowania godzin pracy w poszczególnych miesiącach.

Wariant 1. Kwota za miesiąc pracy

Pracownik wynagradzany według stawki miesięcznej otrzymuje umówioną kwotę niezależnie od ilości i jakości wykonanej pracy oraz bez względu na to, ile godzin liczy pełny (czy niepełny) wymiar czasu pracy w danym miesiącu. Przykładowo w listopadzie 2014 r. normatywny czas pracy wyniesie 144 godziny, w lipcu i październiku – 184 godziny, a we wszystkich tych przypadkach pracownik otrzyma np. 3500 brutto. Dysproporcje w liczbie godzin, za które przysługuje taka sama pensja, są jeszcze większe w sytuacji, gdy pracodawca – korzystając z dobrodziejstwa 12-miesięcznego okresu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9768

Wydanie: 9768

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament