Przepych zamknięty w jajku
Sztuka | Wiedeńska wystawa „Świat Fabergé” prezentuje 160 wyrobów legendarnego jubilera ostatnich carów Rosji.
Klejnoty Romanowów przyjechały do wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum z Kremla i Muzeum Mineralogicznego Fersman w Moskwie. Są wśród nich poszukiwane przez kolekcjonerów jubilerskie jaja wielkanocne ze złota, srebra, kryształu górskiego, zdobione emalią i wysadzane diamentami, perłami, rubinami, szmaragdami... Ale także wiele innych bezcennych dzieł.
Platynowa i złota biżuteria z diamentami, odnaleziona w 1991 roku w jednym z moskiewskich domów, którą ukrył tam były dyrektor firmy, przetrwała wszystkie XX-wieczne zawieruchy. Oryginalne papierośnice i zegary, ozdobne figurki czy kunsztowne naczynia i różne artystyczne przedmioty. Pochodzą głównie z pracowni Fabergé, ale też z innych cenionych warsztatów XIX i XX-wiecznej Rosji, jak Bolin, Karl Blank, Paweł Owczynnikow czy Iwan Chlebnikow.
Prezenty i ceremonie
Wystawa jest zarazem opowieścią o zwyczajach panujących na dworach carów i w domach rosyjskiej arystokracji, zwłaszcza o tradycji wymiany podarunków z okazji świąt prywatnych i oficjalnych. Jak wielką wagę do tych ceremoniałów przywiązywano, dobitnie świadczy prezentowany notatnik ostatniego cara Mikołaja II, w którym monarcha skrupulatnie odnotowywał wystawne rodzinne prezenty.
„Cellini Północy" – tak nazywano Petera Carla Fabergé, który cieszył się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta