Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej Europy w Europie

01 marca 2014 | Świat | Anna Słojewska
Parlament Europejski na następne pięć lat. Liczba wyborców – 400 milionów. Liczba posłów – 751. Reprezentacja z Polski – 51 polityków. Głosowanie w naszym kraju – niedziela, 25 maja.
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Parlament Europejski na następne pięć lat. Liczba wyborców – 400 milionów. Liczba posłów – 751. Reprezentacja z Polski – 51 polityków. Głosowanie w naszym kraju – niedziela, 25 maja.

Wszystko wskazuje na to, że po wyborach nowy Parlament Europejski będzie bardziej eurosceptyczny.

Za niespełna trzy miesiące mieszkańcy 28 państw Unii Europejskiej wybiorą nowy wspólny parlament. Dla wielu z nich głos oddany na kandydata będzie głosem w narodowej debacie, aktem poparcia lub sprzeciwu wobec rządzących w kraju, a nie wyrazem preferencji w polityce europejskiej.

Niemniej jednak efekty głosowania przełożą się na główne decyzje w Unii przez następne pięć lat. Parlament Europejski ma wpływ na obsadę stanowisk w instytucjach wykonawczych (Komisja Europejska), a przede wszystkim na równych prawach z unijnymi rządami uczestniczy w tworzeniu prawa obowiązującego w UE.

Z sondaży wynika, że nowy skład na pewno będzie mniej proeuropejski, a tworzenie większości nie obejdzie się bez porozumień ponad tradycyjnymi podziałami na lewicę i prawicę.

Wróżba z sondaży

Zacznijmy od sondaży, których wysyp właśnie się zaczął. Najbardziej wiarygodnym – ze względu na ogólnoeuropejski zasięg i metodologię – źródłem informacji jest PollWatch2014, wspólna inicjatywa organizacji VoteWatch Europe (na bieżąco analizującej głosowania i aktywność posłów PE) oraz firmy Burson-Marsteller.

PollWatch2014 ma być na bieżąco aktualizowany. Z danych z końca stycznia wynika, że w wyborach zwyciężą socjaliści (217 mandatów), przed chadekami (200). Na kolejnym miejscach będą: liberałowie (70), komuniści (56), zieloni (44) i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9777

Wydanie: 9777

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament