Starszym trudniej dostać rozwód
procesy | Choć powody rozstań osób w zaawansowanym wieku z reguły są przemyślane, sądy nie zawsze je akceptują.
Sądy orzekają w ostatnich latach ok. 60 tysięcy rozwodów rocznie. Z tego ponad jedna czwarta to rozwody osób w średnim wieku i starszych, ze stażem małżeńskim ponad 20 lat. Odsetek ten stale rośnie.
Niedawno jedno z kolorowych pism poinformowało, że żona Wojciecha Jaruzelskiego, Barbara, rozważała rozwód z 90-letnim generałem z powodu panoszenia się w ich mieszkaniu opiekunki. Plotkę podchwyciły nawet zagraniczne media.
Tego rodzaju sprawy rozwodowe nieco różnią się od tych, które dotyczą ludzi młodych, a sądy nie udzielają ich wcale tak chętnie.
Bardziej zawstydzić, niż naprawdę odejść
Wiek małżonków determinuje wiele problemów i sędziowie muszą na nie zwracać uwagę. Dzieci zwykle są już dorosłe lub prawie dorosłe, więc nie ma kłopotów z alimentami, władzą rodzicielską ani kontaktami. To skraca i ułatwia postępowanie rozwodowe. Gdy jednak jedna ze stron jest dużo słabsza materialnie od drugiej, ważne dla niej staje się uzyskanie rozwodu z wyłącznej winy drugiego małżonka. Pozwala to żądać alimentów zwanych wyrównawczymi.
– Przesłanki udzielenia rozwodu są takie same bez względu na wiek małżonków – mówi adwokat Roman Nowosielski. – Łatwiej jednak podjąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta