Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykształcenie prawnicze

13 stycznia 1997 | Prawo | AZ

Wykształcenie prawnicze

Andrzej Zoll, prezes Trybunału Konstytucyjnego

Problem właściwego przygotowania do wykonywania zawodu prawnika był ostatnio, w kontekście kontrowersji między adwokatami i radcami prawnymi, żywo dyskutowany. Adwokaci podnosili zarzut, że aplikacja radcowska nie daje podstaw wykształcenia zawodowego koniecznych do wykonywania profesji adwokata. Absolutnie nie mam zamiaru zabierać głosu w tym sporze i opowiadać się za jedną czy drugą stroną. Chodzi mi o zagadnienie szersze: czy model kształcenia zawodowego naszych prawników jest właściwy?

Przyjmuje się powszechnie, że studia prawnicze nie przygotowują do wykonywania zawodu. Z tym twierdzeniem trudno się zgodzić, choć nie oznacza to oczywiście, że każdy absolwent studiów prawniczych jest od razu zdolny do wykonywania każdego zawodu prawniczego. Na studiach nie kończy się kształcenie przyszłego prawnika. One mają przygotować od strony teoretycznej. Mają dać umiejętność rozumienia tekstu prawnego, który z pewnością w czasie kariery zawodowej będzie się wielokrotnie zmieniał. Nie jest więc celem studiów prawniczych nauczenie studentów obowiązującego prawa. Dużo ważniejsze jest wykształcenie poczucia funkcji, jaką prawo spełnia w państwie i społeczeństwie, rozwinięcie kultury prawnej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 965

Spis treści
Zamów abonament