Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze o podatkach

13 stycznia 1997 | Ekonomia | MR

Za Odrą

Jeszcze o podatkach

Dyskusja o podatkach i progresji podatkowej, wywołana artykułem Józefa Kalety toczy się na kolumnach politycznych, a nie ekonomicznych "Rzeczpospolitej" -- chyba słusznie, bo rzecz zasadniczo dotyczy politycznych pryncypiów organizacji takiej wspólnoty, jaką jest państwo. Dyskusja mogłaby nawet być filozoficzna, bo chodzi też o wartości konkurencyjne, jakimi są wolność i równość rozumiana jako jednakowość dochodów czy inaczej sprawiedliwość społeczna, gdyby nie to, że tekst profesora Kalety absolutnie nie nadaje się na wstęp do intelektualnej dysputy. Jest tak prymitywny i pokrętny równocześnie, że wywołuje tylko irytację.

Sam wziąłem udział w tej dyskusji z irytacją -- i czuję pewien niedosyt. Chciałbym więc, chyba warto, poświęcić trochę miejsca samej zasadzie progresji podatku dochodowego.

Progresja podatkowa pojawiła się w Europie w XV wieku we Florencji, równocześnie z utratą przez obywateli Republiki Florenckiej ich wzorowanej na starożytnych Atenach i Rzymie wolności osobistej pod rządami prawa i przejęciem despotycznej władzy przez rodzinę de Medici. O pomyśle nowej ustawy podatkowej największy francuski ekonomista, baron Turgot powiedział wroku 1779 -- należy dokonać egzekucji autorów, a nie projektu. Niemiecki filozof iwpływowy dziennikarz, zwolennik radykalizmu Rewolucji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 965

Spis treści
Zamów abonament