Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instrument wart gry

13 stycznia 1997 | Gazeta | WJ

Użytkowanie wieczyste w gospodarce rynkowej

Instrument wart gry

Instytucja użytkowania wieczystego pojawiła się ostatnio na forum publicznym. Niektórzy twierdzą, że jest to "relikt socjalistycznego systemu wywłaszczeniowego", od którego należy uwolnić rozwijający się polski rynek nieruchomości. Rozpowszechnia się nieuzasadnioną opinię, że użytkowanie wieczyste nie ma miejsca w rozwiniętych gospodarkach rynkowych, co może skierować toczącą się debatę w kierunku postulatu likwidacji tej instytucji zamiast w kierunku doskonalenia tego instrumentu. Możemy być świadkami "wylania dziecka z kąpielą".

Zapoznanie się z ekonomicznymi przesłankami stosowania użytkowania wieczystego (dalej stosujemy skrót u. w. -- przyp. aut. ) w krajach rozwiniętych oraz uwarunkowaniami transformacji gospodarczej w Polsce skłania do przyjęcia kilku istotnych dla pełniejszej debaty spostrzeżeń.

l Po pierwsze, u. w. wzbogaca paletę instrumentów rynku nieruchomości dając większy wybór (bezkapitałowa forma władania) właścicielom publicznym i uczestnikom rynku.

l Po drugie, u. w. występuje w różnych formach i zakresie na wszystkich kontynentach i stosowane jest zarówno przez sektor publiczny jak również (niekiedy) przez prywatnych właścicieli gruntów.

l Po trzecie, u. . w. ułatwia: prowadzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 965

Spis treści
Zamów abonament