Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bałtyk -- magazyn broni chemicznej

13 stycznia 1997 | Nauka i Technika | KF

Rybacy nie po raz pierwszy zostali poparzeni iperytem

Bałtyk -- magazyn broni chemicznej

W Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku przebywają od piątku czterej rybacy z kutra WŁA-206 z Władysławowa poparzeni iperytem, gazem bojowym. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo -- poinformował kpt. mar. Janusz Walczak, rzecznik prasowy dowodcy Marynarki Wojennej.

Iperyt, inaczej gaz musztardowy (ang. mustard gas) w stanie czystym jest bezbarwny i bezwonny. Iperyt techniczny ma barwę ciemną i zapach przypominający musztardę, chrzan, czosnek. Ta silna trucizna działa zarówno miejscowo jak i ogólnie, na cały organizm. Objawy zatrucia występują po kilku (do kilkunastu) godzinach. Iperyt powoduje trudno gojące się oparzenia skóry i trwałe, groźne uszkodzenia narządów oddechowych. Wdychanie przez 10 minut powietrza zawierającego w 1 msześc. 150 mg tej trucizny jest śmiertelne. Iperytu po raz pierwszy użyli Niemcy podczas I wojny światowej 12 lipca 1917 r. pod Ypres w Belgii (stąd nazwa) .

Toksyczne rejony

Na dnie Bałtyku spoczywa ok. 60 tys. ton amunicji chemicznej, pochodzącej z okresu I i II wojny światowej. Skorodowane bomby zawierają głównie iperyt i arszenik. W lutym 1994 r. pisaliśmy na ten temat w artykule "Toksyczne głębiny". Informowaliśmy, że istnieje niebezpieczeństwo, iż trujące substancje w każdej chwili mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 965

Spis treści
Zamów abonament