Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprzedać kolosa

13 stycznia 1997 | Ekonomia | PJ

Bank Handlowy przed prywatyzacją

Jak sprzedać kolosa

556 mln zł zysku netto wypracował w ub. r. Bank Handlowy. Wynik ten znajdzie się w prospekcie, przygotowywanym w związku z planowaną na bieżący rok prywatyzacją. Mimo wielkości banku nie powinno być kłopotu ze sprzedażą jego akcji, gdyż wyniki oznaczają, że ich kupno będzie bardzo zyskowną inwestycją.

Bank Handlowy jest nie tylko najstarszym (założony przed 127 laty) , ale i największym bankiem w kraju. Jego wartość księgowa, a więc łączna wartość wszystkich jego funduszy oraz wypracowanego zysku w końcu ub. r. wynosiła 2, 40 mld zł. Odnosząc to do różnych obecnych wskaźników giełdowych można oszacować, że wartość rynkowa wszystkich akcji banku wynosi około 5-6 mld zł.

Konsekwetna prywatyzacja

W zatwierdzonym w 1992 r. pięcioletnim programie strategicznym banku prywatyzacja nie była priorytetem. Jej przeprowdzenie było planowane właśnie na br. Prezes zarządu banku, Cezary Stypułkowski uzasadnia potrzebę prywatyzacji kilkoma argumentami. Po pierwsze, w warunkach rosnącej konkurencji bank musi mieć elastyczny dostęp do rynków kapitałowych, by móc w każdej chwili pozyskiwać z nich środki. Istotna jest też elastyczna jakość inwestorów. Dobra ocena kondycji banku (standing) , na którą wpływ ma między innymi skład akcjonariatu, skutkuje niższymi kosztami pozyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 965

Spis treści
Zamów abonament