Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Panowanie nad zatłoczonym niebem

13 stycznia 1997 | Nauka i Technika | ZZ

Po 10 latach przygotowań -- próby nowych systemów łączności i kontroli lotów

Panowanie nad zatłoczonym niebem

Informacje, które pojawiały się w ubiegłych miesiącach o próbach podejmowanych przez niektóre linie lotnicze oraz ośrodki badawcze, układają się w całość. Powstaje nowa, ogólnoświatowa infrastruktura -- system, wykorzystujący technologie satelitarne i teleinformatyczne, który zapewnić ma skuteczniejszą kontrolę i sterowanie gęstniejącym ruchem w powietrzu. Według prognoz, do roku 2005 ma on się zwiększyć dwukrotnie. Koncepcje nowego systemu zarządzania ruchem i nawigacji wypracowała Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego ((ICAO) ; ich rozwinięcie zajęło niemal dziesięć lat. W ubiegłym roku zaczęły się próby zasadniczych elementów systemu już w warunkach rzeczywistych.

Nawet gdyby przewidywania dotyczące zwiększenia ruchu lotniczego nie spełniły się w stu procentach, problem zapewnienia większego bezpieczeństwa komunikacji lotniczej nie zniknie. Prognozy oznaczają także, iż dotychczasowe systemy łączności oraz kontroli lotów, wykorzystujące radiową łączność głosową oraz systemy radarowe, muszą być wsparte nowymi, które pozwolą zapanować nad zatłoczonym powietrzem.

Rozwiązaniem ma być "Internet w powietrzu"

Z pewnością nie jest to problem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 965

Spis treści
Zamów abonament