Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Spiski spisek

13 stycznia 1997 | Kraj | ZL

Podczas jurgowskiego święta bawiono się dobrze, potem wytoczono armaty

Spiski spisek

Każdy w Jurgowie wie swoje, lecz nie powie ani słowa. Tak będzie lepiej dla wszystkich, po co dolewać do ognia oliwy. Bo popatrzcie tylko, skąd wziął się sam ogień? A właściwie ta pierwsza iskra, zarzewie? W Jurgowie przysięgną, że dym we wsi nie miał źrodła. I cóż z tego? Na nic szczere zdziwienie, nikt już nie rozumie najprostszych wyjaśnień. Czad gęstnieje w spiskich opłotkach, wtórują mu nadciagające ze świata pomruki.

Właśnie bratysławskie najpoważniejsze gazety donoszą, że z Polski płyną skargi, iż słowacka mniejszość jest atakowana. Między głównymi adwersarzami, Stowarzyszeniem Słowaków w Polsce i bojowymi działaczami Związku Polskiego Spisza, napięcie nie słabnie. Konflikt rozlewa się szerzej, już krążą pisma między bukowiańskim samorządem i liderami mniejszości. Z arsenałów harcownicy dobywają broni coraz cięższej, uderzają w ton alarmujący, to przywoływana jest polska racja stanu, to znów chroniące mniejszość, ratyfikowane przez Rzeczypospolitą, konwencje.

Fakty także bywają różne

Nawet fakty w zależności od punktu widzenia, przedstawiane są krańcowo odmiennie. Sierpniowy, tradycyjny przegląd orkiestr dętych na Spiszu i Orawie, tym razem połączony w Jurgowie z uroczystymi obchodami 450- lecia lokacji wsi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 965

Spis treści
Zamów abonament